Kasiopeafest 2013

996525_10201525288756421_174042631_n.jpg72929_562085947167505_1776548850_n.jpgFotografia0779.jpgDSC_1615.JPG

Kasiopea je občianske združenie, založené 13. 7. 2012. Tento dátum je zaujímavý tým, že presne rok od vzniku združenia prichádza festival s názvom Kasiopeafest. „Festival, ktorý je len náš.“ s touto vetou prišla Kasiopea pri jeho realizácii. Ale prvým dňom festivalu zistili, že to vôbec nie je pravda.
Kasiopeafest je divadelný festival, prebiehal v areáli budmerického kaštieľa v krásnom anglickom parku. Trval tri dni. V priebehu týchto  dní sa tu vystriedalo dvanásť divadelných inscenácií zo všetkých kútov Slovenska  a jeden „divadelní spolek“ z Česka. Priestor na pódiu nebol iba pre divadlá, ale aj pre tanečníkov, spevákov a iných hudobníkov. Všetky tieto súbory nám boli ukázať svoje umenie zadarmo, ako sa hovorí – za nocľah a teplé rožky. Za čo im patrí veľká vďaka.

Festival nebol organizovaný pomocou veľkých organizácií a firiem. Na príprave festivalu nám pomáhali kamaráti, po večeroch sme stavali z dosiek pódium, stavali lešenie, na ktoré sme zavesili plachty a závesy, aby sa mali účinkujúci kam skovať, keď práve neboli na pódiu.
Zahájením festivalu, v piatok, obklopila budmerický kaštieľ divadelná atmosféra. Všetko naokolo bolo naozaj čarovné. Ľudia z rôznych kútov Slovenska sa spoznávali, vymieňali si svoje pocity a myšlienky, popritom sledovali divadelné hry, po ktorých nabiehala husia koža. Vznikli nové priateľstvá (napr. Baco, Oliver, Danka).

Fotografia0754.jpgFotografia0753.jpgFotografia0755.jpgFotografia0756.jpg

Počas celých troch dní sa udržala v kaštieli v Budmericiach dobrá nálada aj počasie. Navštívili a podporili náš festival aj profesionáli v divadelnom obore: slovenský divadelný a filmový režisér, momentálne riaditeľ Mestského divadla v Žiline Anton Šulík, slovenský herec, ktorý hral aj vo veľa zahraničných filmoch Roman Luknár, slovenský herec, moderátor a zabávač Juraj Mokrý a slovenský skladateľ, aranžér a producent, momentálne riaditeľ SOZA Anton Popovič. Svojou účasťou zdvihli úroveň festivalu a naučili nás veľa nového, prišli s ochotou, na úkor svojho voľného času – preto, že takáto kultúra má v ich srdciach svoje miesto. Obzlášt by som chcel ešte spomenúť našich kamarátov a machrov na ochotnícke divadelné výstupy – našu porotu: Vlada Sadilka, Stana Šubíka a Petra Minárika, ktorí sa divadlu rozumejú a vedeli vybrať tých najlepších.

Táto prehliadka divadelných vystúpení bola nezvyčajná. Vystúpenia, resp. divadelné inscenácie nemali danú tému (ako napr. komédie, drámy…), ale z každého rožku trošku. Témou bolo priateľstvo, vzájomná pomoc a zábava, ktorá neprebiehala len na javisku, ale všade na okolo. A toto je dôležité. Podľa nejakej predlohy a s veľa peniazmi sa dá spraviť krásna akcia, ale nie taká akú si spravíme my všetci – ochotníci. Preto Kasiopeafest nie je akcia OZ Kasiopea, ale akcia všetkých, ktorí sa na organizácii, priebehu nejakým spôsobom pričinili, bez nich by to nebolo ono.

Nakonci budú vďaky. Ak niekto povie, že nemusíš ich všetkých vypisovať tak sa mýli, treba – zaslúžia si to. Organizačný tím, tí ktorí boli celý víkend v kuchyni, pred vstupom, na place pred pódiom alebo piekli chutnú cigánsku, tým, ktorí by nemuseli – maminy, kamaráti, kolegovia, ich frajerky a manželia, manželky, ďakujeme. Ďakujeme taktiež dôchodcom za ich chutné koláčiky. Marošovi, že nám tam celý víkend od rána do rána púšťal muziku. Lacovi O., že nám všetko povozil. Lacovi N., že nám to všetko pozapájal. Macejovi a Palovi a Filfriends za finančnú podporu. Felixovi, že nalieval a nalieval a zabezpečil úkryt pred slnkom. Vladovi za propagačné video. Pištovi Č. za víno. Romanovi, že nám požičal lešenie. Kubovi, že nám zbúchal pódium. Marhulkinej mamine, že nám tlačila plagáty. Tiež mojej Mádr za tlač a trpezlivosť mňa. Jankovi, že nám fest odmoderoval, a že nám spravil reklamu v rozhlase. Eve Kuctovej za kvetiny. Ujovi Šeborovi, že nám požičal smažku na cigánsku.A nakoniec veľká vďaka obci Budmerice a Jožkovi starostovi, že tam s nami vydržal celý víkend a podporil nás z každej strany, či už ako človek alebo starosta, je to Jozef s veľkým Č a S.

DSC_1909.JPGDSC_1911.JPGDSC_1915.JPGDSC_1873.JPGDSC_1871.JPGDSC_1887.JPG